Technika wodna

   Zasada działania kominka z wkładem z płaszczem wodnym polega na odbiorze ciepła ze spalanego drewna oraz gorących spalin i przekazaniu go do instalacji grzewczej. Współczesne systemy wodne to nowoczesne wkłady z płaszczem wodnym z paleniskiem wyłożonym okładziną ceramiczną lub szamotową, w których wysoka temperatura spalania gwarantuje sprawność nawet do 86% (np. SPARTHERM Mini Z1 H2O), przy "przerzucie" na układ wodny do 80% wytorzonego ciepła, oraz efekt zawsze "czystej szyby".


   Ważnym elementem systemu jest również zbiornik buforowy, w którym kumuluje sie nadwyżka mocy. Jest ona uwalniana po wygaśnięciu kominka tzn. kominek grzeje nawet gdy się w nim nie pali. Bufor może pełnić również rolę sprzęgła hydraulicznego, łączącego inne żródła ciepła jak: solary, piec gazowy, pompę ciepła itp. Dzięki niemu utrzymujemy zadaną temperaturę na wyjściu z układu.


   W nowoczesnym systemie nie może zabraknąć sterownika elektronicznego, który kontroluje nie tylko proces spalania ale i pracę całego układu (utrzymuje zadane temperatury, przełącza pompy i zabezpiecza palenisko przed przegrzaniem).


   Zalety wodnego systemu kominkowego to:
- maksymalny odzysk ciepła ze spalin,
- dystrybucja ciepła do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać (poprzez instalacje grzejników, "podłogówki"),
- wysoka sprawność (nawet do 86%),
- możliwość współpracy z innymi żródłami ciepła,
- produkcja ciepłej wody użytkowej do kuchni i łazienki.