Systemy D.G.P.

   SYSTEM D.G.P. to inaczej dystrybucji gorącego powietrza. Polega na odprowadzeniu nagrzanego wewnątrz okapu kominkowego powietrza do innych pomieszczeń. Odbywa się to grawitacyjnie ( samoczynnie) lub w sposób mechaniczny (wymuszony) za pomocą wentylatora elektrycznego tzw "turbiny kominkowej". Gorące powietrze za pomocą systemu izolowanych termicznie i dżwiękowo przewodów , krztałtek, anemostatów i dodatkowego osprzętu rozprowadzane jest do najbardziej nawet oddalonych pomieszczeń, gdzie nie może ono dotrzeć w sposób naturalny, czyli grawitacyjny.

   Zalety tego systemu to:
- stosunkowo szybkie działanie systemu - nagrzewanie pomieszczeń (już po ok. pół godziny od rozpalenia w kominku),
- automatyczna kontrola i regulacja (za pomocą termostatu lub sterownika możemy precyzyjnie regulować przepływ ogrzanego powietrza, a nawet utrzymywać nastawioną temperaturę w pokojach),
- obniżenie temperatury wewnątrz okapu (co wyraźnie wpływa na ograniczenie zjawiska przypalania kurzu i występowania smóg przy kratkach na okapie kominka)
- wspomaganie wentylacji nawiewno-wywiewnej (w okresie zimowym, kiedy nie otwieramy okien, świerze powietrze zasysane czerpnią z zewnątrz budynku, dostaje się do pomieczczeń przez system D.G.P.),
- zredukowanie kosztów za ogrzewanie (system D.G.P. pozwala na większe wykorzystanie kominka grzewczego, a co za tym idzie zastępowanie ogrzewania np gazowego).